wtorek, 28 lutego 2017

Na trudne dni

Luty obfitował w różnorodne wydarzenia szkolne, jednocześnie nie był zbyt łaskawy dla mojego życia prywatnego i dlatego czytanie w tym miesiącu musiało zostać odłożone na dalszy plan. Nie oznacza to jednak, że nie sięgnęłam po żadną lekturę. 

Co przeczytałam, by odetchnąć od problemów dnia codziennego?

- Awarię małżeńską - N. Sochy i M. Witkiewicz oraz Anioła do wynajęcia M. Kordel.































Kameruńczyk w zoo

Kości story cubes goszczą na naszych lekcjach dość często. Staram się jednak, by zawsze ich pojawienie się na ławce, było związane z rozwijaniem lub utrwalaniem nieco innych uczniowskich umiejętności.



sobota, 25 lutego 2017

Znamy się!

Nasi wychowankowie spędzają w szkole po kilka godzin dziennie. Ze swoimi kolegami, koleżankami widują się od lat, ale czy uczniowie w klasie naprawdę dobrze się znają?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, przeprowadziłam taką oto lekcję z wychowawcą 👬


czwartek, 23 lutego 2017

Pączek i kawa

Włosi mają kolorowe maski, Brazylijczycy podziwiają pokazy samby, a Polacy - jedzą pączki. 

Właśnie tak rozpoczynamy świętowanie ostatniego tygodnia karnawału - najsłodszym czwartkiem w roku. I choć często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaka jest geneza i symbolika tego dnia, to niemal wszyscy wiemy, że dziś trzeba zjeść co najmniej jednego pączusia, by mieć szczęście w całym roku.


wtorek, 21 lutego 2017

Nie mów tak!

Dziś - w Dniu Języka Ojczystego - podsumowaliśmy  zadania, jakie wykonali uczniowie w związku z tym wyjątkowym świętem.
Pojawiła się tematyczna gazetka oraz zostały zaprezentowane prace uczniów: komiksy, chmury wyrazowe, wykreślanki językowe, pokazujące jak bogaty. różnorodny a czasami trudny jest nasz język.

Uczniowie dowiedzieli się również czym są pleonazmy.



piątek, 17 lutego 2017

Granaty w zebrze

Dziś pragnę zaprezentować kolejne zadanie przygotowane i zrealizowane w ramach świętowania Dnia Języka Ojczystego.

Uczniowie klasy trzeciej skupili się na zagadnieniach z zakresu nauki o języku. Po trosze wykorzystali ten czas na utrwalanie i systematyzowanie zagadnień, o których mówiliśmy wcześniej. Skupiliśmy się na homonimach.



czwartek, 16 lutego 2017

Dzień z bohaterem


Przed nami wyjątkowe święto - Dzień Języka Ojczystego. I choć o poprawność języka polskiego dbamy cały czas - to warto - korzystając z okazji, poświęcić mu  jeszcze więcej uwagi.



środa, 15 lutego 2017

Miłość w nas

O miłości można mówić i pisać niemalże bez końca. To temat rzeka. Tak samo istnieje niezliczona liczba sposobów"przyglądania się" miłości podczas lekcji czy zajęć dodatkowych.
Dziś raz jeszcze słów kilka o naszym "patrzeniu" na to wyjątkowe uczucie. 


poniedziałek, 13 lutego 2017

Walentynkowe swaty

Swaty to nic innego jak kojarzenie czyjegoś małżeństwa, a swat - to nikt inny jak osoba, która to przyszłe małżeństwo kojarzy.

W literaturze spotykamy wiele par kochanków. Czy wszyscy potrafimy je odnaleźć?

niedziela, 12 lutego 2017

Fortuna kołem się toczy

A dlaczego by nie rozpocząć nowego tygodnia miłym słowem z koła fortuny?


Kiedy tylko zobaczyłam to narzędzie, pomyślałam, jak wiele zastosowań może ono mieć podczas prowadzenia lekcji. Na początek Koło - z dobrą myślą 😊 - świetne na lekcje wychowawczą albo inne niż zazwyczaj przywitanie się z uczniami w klasie.

sobota, 11 lutego 2017

Baśniowe wspomnienie

Właśnie minął tydzień od uroczystej gali zamykającej pierwszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literacko - Artystycznego Baśnie, naturalnie!

Była to inicjatywa skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jej główne założenie to zaproszenie młodych ludzi do świata baśni. Należało wykonać pracę plastyczną, będącą interpretacją wybranej baśni, wykorzystując w tym celu materiały naturalne, takie jak: kamyki, muszelki. itp., Następnie kompozycja miała być sfotografowana i przesłana do organizatorów.

Od samego początku pomysł wzbudził moje zainteresowanie. Zaprosiłam do współpracy koleżankę prowadzącą zajęcia artystyczne. Również jej formuła konkursu przypadła do gustu. Postanowiłyśmy, że wszyscy moi wychowankowie w ramach zajęć przygotują prace. Za namową nauczyciela naturalnymi materiałami stały się owoce i warzywa. I tak powstały niezwykłe dzieła.



Walentynkowe story



Dużo ostatnio myślałam, po zdradzie Marka czułam się fatalnie. Jednego dnia wyglądałam jak potwór po przepłakanej nocy, a kilka dni później, kiedy zastanawiałam się nad tym, jaką jestem idiotką, że pozwoliłam mu bawić się swoimi uczuciami - histerycznie się śmiałam. To było takie żałosne. Po miesiącu udręki zrozumiałam, że pora zacząć nowe życie. Pragnęłam zapomnieć o Markach, Eryku i w ogóle o tym wszystkim, co zdarzyło się podczas mojego pobytu w Kanadzie. Kości zostały rzucone... wracam do Polski…

środa, 8 lutego 2017

Kreatywna charakterystyka


Co jakiś czas na naszych lekcjach goszczą rożnego rodzaju malowanki. Większość uczniów je polubiła - tak z czystej przyjemności, część  - traktuje je jako ćwiczenie terapeutyczne. Zawsze podkreślam, że takie malowanie spełnia wiele funkcji i jest naprawdę pożyteczne.



niedziela, 5 lutego 2017

Szczęście w sekretach

Za nami pierwszy miesiąc nowego roku, przed nami kolejny... zatem najwyższy czas, by poznać kolejne sekrety szczęścia.

Pamiętacie dwóch rycerzy, którzy wyruszyli do Zaklętego Lasu szukać Czarodziejskiej Koniczyny?

Nott jest coraz bardziej smutny. Każdy dzień uświadamia mu, że nie ma szczęścia. Rycerz w czarnej opończy i na czarnym koniu myśli o sobie jak o ofierze losu. Nie jest to dla niego przyjemne, jednak w ten sposób uwalnia się od odpowiedzialności za własne niepowodzenia.