Obejrzane 2016


Film to jeden z tekstów kultury, który bez wątpienia wpływa na nasze spostrzeganie świata. 
Coraz bardziej stajemy się społeczeństwem "obrazkowym", dlatego pomysł, by zapisywać swoje refleksje zaraz po obejrzeniu filmu, by zdjęcie, kadr było tylko dopełnieniem słowa...

Na dużym ekranie:

9. Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, reż. Janusz Majewski


8. Body/Ciało, reż. Małgorzata Szumowska


7. Zmartwychwstały, reż. Kevin Reynolds

recenzja, z którą się zgadzam, choć nie ja ja napisałam

6. 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach, reż. Kinga Lewińska

Żaden z filmów, który został wprowadzony do kin w 2016 roku, nie może pochwalić się takim osiągnięciem. Ostatni kinowy hit „Planeta singli” w weekend premierowy przyciągnął do kin 202,812 widzów, czyli niemal 40 tysięcy mniej niż „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. 
Siedem różnych historii, które się ze sobą przeplatają, siedem różnych spojrzeń na mężczyzn, ich relacje i związki. Najbardziej pożądani i cenieni aktorzy polskiego kina w zaskakujących kreacjach: Maciej Zakościelny, Zbigniew Zamachowski, Mikołaj Roznerski, Paweł Domagała, Leszek Lichota, Piotr Głowacki, a także Dominika Kluźniak, Aleksandra Hamkało i Alicja Bachleda-Curuś. >źródło<



5. Planeta Singli, reż. Mitja Okorn
Polska komedia, która wzrusza i bawi. Cudowna atmosfera, wspaniała gra aktorska, piękne zdjęcia... i mądre tematy - czy stać cię na szczerość? dlaczego kpisz ze wszystkiego i wszystkich? czym dla ciebie jest rodzina i ile znaczą w twoim życiu przyjaciele?


A Zwiastun nie jest do końca wiarygodny....

4. Iluzja, reż.Louis Leterrier
Wyjście w ramach cyklu zajęć Lekcja w kinie. Dziś tematem była reklama, a dokładniej poznanie jej mechanizmów wpływania na odbiorców. Film był dopełnieniem zajęć, bo przecież jego treść opiera się na iluzji i manipulacji. 
Wartka akcja, "magiczne" sztuczki, "dobrzy" złodzieje rozdający pieniądze pokrzywdzonym i jednocześnie karzący winnych... czego chcieć więcej?
Wszystkim się podobało :)



3. Moje córki krowy, reż. Kinga Dębska
Film, poruszający w lekki sposób, niezwykle trudne tematy, jakimi jest choroba i śmierć rodziców...


I jeszcze krótkie spotkanie z reżyserem i aktorami:



2. Słaba płeć , reż. Krzysztof Lang; film na podstawie książki Katarzyny Grygi Suka


Zgadzam się z ocenami zawartymi w filmiku z planu filmowego: to nie jest typowa komedia romantyczna - oczywiście jest kilka komicznych scen, ale też wzruszających i zmuszających do zastanowienia nad tym, co w życiu naprawdę się liczy, co jest ważne...
... i rzeczywiście -  zdjęcia są piękne  :)


>tutaj< znajdziecie zapis rozmowy z  Michaelem Coulterem - autorem zdjęć do filmu, który stworzył m.in. Notting Hill oraz Cztery wesela i pogrzeb;

1. Tajemnice początków Polski, reż. Zdzisław Cozac  - seria filmów związana z początkami polskiej państwowości aż do przyjęcia przez Polskę w roku 966 chrztu.


Część I - Ukryte gniazdo dynastii;

Próba odpowiedzi na pytania:
Skąd wyrośli Piastowie? Z jakiego rodu był Mieszko? Co może oznaczać cudowne uzdrowienie małego księcia ze ślepoty? Które grody w Wielkopolsce pełniły strategiczne funkcje? Czy Kalisia z rzymskiej mapy z II w. jest dzisiejszym Kaliszem?

Część II - Wyspa władców;

Historia Ostrowa Lednickiego, pierwszej siedziby Piastów;

Kilka ciekawych informacji znalazłam też tutaj.

Na małym ekranie:

3. Piękny umysł, reż. Ron Howard 
Film biograficzny wyprodukowany w 2001 roku. Oparty częściowo na biografii profesora Johna Nasha Jr. – matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii, który przez całe swoje dorosłe życie zmagał się z chorobą, jaka była schizofrenia.


2. Chopin - pragnienie miłości, reż. Jerzy Antczak



Poznajemy kompozytora z nieco innej strony - człowieka, który potrzebuje miłości, jednocześnie wielkiego indywidualistę, który dba przede wszystkim o siebie i swoje potrzeby.
Film jest dopełnieniem tematów związanych z okresu romantyzmu.

I jeszcze piosenka Edyty Geppert - tak ściśle związana z filmem :




1. Kolęda primadonny, reż. Richard Schenkman



To ciekawa wersja współczesnej Opowieści wigilijnej. Wspaniałe uzupełnienie lektury.


1 komentarz:

  1. Genialny pomysł na zakładkę! Czasami chcemy uczniom zaproponować jakiś wartościowy film i trudno coś na szybko znaleźć. Dzięki Pani, mamy bank dobrych filmów :-) Fajnie, ze zapisany na trwałe, ja zorganizowałam na moim FB filmowy piątek, ale wiadomo, że tam wszystko szybko umyka.

    OdpowiedzUsuń