sobota, 30 grudnia 2017

Królowa świątecznych pieśni

Pierwsze dni w szkole po świąteczno - noworocznej przerwie warto stosownie zagospodarować. Od jakiegoś już czasu staram się, by uczniowie w tym okresie czuli jeszcze niezwykłą atmosferę, a jednocześnie  wdrażali się do szkolnych obowiązków. 

I tak na przykład - na jednej z pierwszych lekcji - proszę o analizę wyjątkowego tekstu:




piątek, 29 grudnia 2017

Miłość na 6

Święta sprawiły, że niektóre tematy zostały przesunięte w czasie. Tak stało się również z kolejnym zadaniem w projekcie Polski na 6. 

A w tym miesiącu mówimy i piszemy na temat miłości w literaturze, przy czym wszystkie treści mają zostać zawarte w lapbooku.


Lapbookowe wprawki

Nim nadeszły Święta, razem z piątoklasistami zwiedzałam mitologiczne krainy. Chciałam, by uczniowie zapamiętali jak najwięcej treści, nie spieszyliśmy się z poznawaniem kolejnych utworów, rysowaliśmy notatki, rozwiązywaliśmy labirynty i wykreślanki, oglądaliśmy tematyczne prezentacje. 

Na zakończenie tej "wyprawy" zaproponowałam uczniom wykonanie lapbooka. Dla uczniów była to całkowita nowość. Wiedziałam, że gimnazjaliści świetnie radzą sobie z tą metodą pracy, co do "moich" piątaczków - miałam pewne wątpliwości. Dlatego postanowiłam mocniej pokierować pracą uczniów.


środa, 27 grudnia 2017

Światecznie

Świąteczna przerwa trwa. Za nami Boże Narodzenie, przed nami powitanie Nowego Roku. Część życzeń została już wypowiedziana, na inne jeszcze czekamy. Magiczna atmosfera trwa...


środa, 20 grudnia 2017

Ożywione wyklejanki

Przedświąteczny czas, również w szkole, rządzi się swoimi prawami - podręczniki zostają na półkach, na chwilę zapominamy o obowiązkowych lekturach. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku odpoczynku czy nudy. Właśnie teraz można pozwolić sobie na dodatkowe działania oczekiwane przez uczniów. Tak jest i u nas. 

Jeśli pamiętacie, to w tym miesiącu uczestniczymy w projekcie e-Twinning pt. Świąteczne Kartki - kreatywnie i z humorem (o tym jak pracowaliśmy pisałam już tutaj). Postanowiłam wykorzystać  pewne umiejętności uczniów i sprawić, by wyklejanki ożyły. Wspólnie stworzyliśmy krótkie świąteczne animacje.




wtorek, 19 grudnia 2017

Ilustrowana składnia

Od dawna wiem, że grafika, ilustracja pięknie motywują uczniów do działania, sprawiają, iż podejmują się oni zadań, których w innych okolicznościach by nie wykonali.

Właśnie dlatego, kiedy pojawiają się trudne tematy, przynoszę na lekcję karty dixit albo zapraszam do pracowni komputerowej i włączam Storybird.


Taka sytuacja zdarza się również wtedy, gdy pracujemy nad składnią zdania złożonego. I choć nie jest to bardzo trudny materiał, to wymaga wielu ćwiczeń i utrwalenia umiejętności analizy wypowiedzeń.

Magiczne pudeko

Znacie magiczne pudełko? W ostatnim czasie przekonałam się, że sprawdza się ono nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale też na godzinie z wychowawcą czy religii. Bo przecież wszyscy lubimy niespodzianki, szczególnie te spod choinki.



poniedziałek, 11 grudnia 2017

Świąteczna kartka

Udział w kolejnym projekcie e-Twinning nie był do końca planowany. Początkowo mogło się  bowiem wydawać, że kolejny raz będziemy tworzyć kartki. Szybko jednak okazało się, iż Świąteczne Kartki - kreatywnie i z humorem niosą ze sobą jakże odmienne treści i cele niż te, które przyświecały nam w listopadzie.

Bo głównym celem tego projektu wcale nie jest tradycja pisania i wysyłania świątecznych kartek, a popularyzacja mniej znanej twórczości polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, zabawa słowami i budowanie pozytywnych postaw wobec innych ludzi.


czwartek, 7 grudnia 2017

Anioły

Inspirację do tych zajęć znalazłam w... kolorowance dla dzieci. Kiedy tylko zobaczyłam zawarte w niej rysunki, wiedziałam, że pojawią się one na moich lekcjach. Bo któż z nas nie lubi Mikołaja (o życzeniach dla Mikołaja pisałam tutaj), Gwiazdki, prezentów i aniołów... 


środa, 6 grudnia 2017

Imieninowe życzenia

Imieniny patrona dnia dzisiejszego musiały zostać zauważone na lekcjach. Bo mikołajki to bardzo miłe święto, które lubi każdy  nas. Atmosfera dnia sprzyja również utrwalaniu posiadanych umiejętności przez działanie i zabawę. Tak było i w naszej klasie.



sobota, 2 grudnia 2017

Lepieje

Za nami lekcja, podczas której najważniejsza była zabawa słowem. A wszystko za sprawą udziału w kolejnym projekcie e - Twinning i wyjątkowej twórczości Wisławy Szymborskiej.

Na początku zajęć zaprezentowałam uczniom taką "prasówkę".



piątek, 1 grudnia 2017

Zimowe opowieści

I tak nadszedł grudzień. Ziemię pokrył śnieżny puch. Na ulicach miasta rozbłysła świąteczna iluminacja. Czas zatem pomyśleć o... losowych zimowych opowieściach. 



środa, 22 listopada 2017

Z wizytą

Wieczory stają się coraz dłuższe... pogoda nie rozpieszcza... cóż zatem robić?

Odpowiedź jest bardzo prosta - czytać 📗  📘  📙, tym bardziej, że Okładki, jakże żywe zachęcają do wspólnego działania.


piątek, 17 listopada 2017

Kolorowe dyktando

Dziś uczniowie klasy piątej po raz pierwszy na dłużej opuścili pracownię polonistyczną, by... w zupełnie innych warunkach i nieznanej im formie sprawdzić znajomość zasad ortografii. Przeżyli swoje pierwsze biegane dyktando (kiedyś pisałam o tej metodzie tutaj).



Lektura w mem zamknięta

Uczniowie klasy drugiej od jakiegoś czasu podczas lekcji języka polskiego przenoszą się w świat romantyzmu. Za nami między innymi poznanie wybranych utworów Adama Mickiewicza.


By mocniej zapadły w uczniowską pamięć pewne pojęcia, teksty, nazwiska, zaproponowałam ostatnio tworzenie memów tematycznych.

sobota, 11 listopada 2017

Moja Ojczyzna

11 listopada. Świętujemy. Rozpoczyna się 100 rok niepodległości naszej ojczyzny. 


A w wielu polskich szkołach dobiega końca wyjątkowy projekt pt. Kartka dla Polski.

piątek, 3 listopada 2017

Kartka dla Polski

Projekt Kartka dla Polski w pełni rozwinął swoje skrzydła. Uczniowie wszystkich klas, w których uczę, wypełniają cząstkowe działania. Dzieje się naprawdę wiele. Widać zaangażowanie zarówno starszych jak i młodszych - bo temat jest wyjątkowy a cel działań - piękny.


czwartek, 2 listopada 2017

Jestem ważny!

Każdy z nas jest wyjątkowy, jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Każdy ma zalety i talenty. Czasami jednak bardzo trudno w to uwierzyć naszym uczniom.

By wzmocnić wiarę w siebie, zaproponowałam moim wychowankom następujące ćwiczenie.


poniedziałek, 30 października 2017

Powstanie w Warszawie

Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by lekcja stała się atrakcyjna dla uczniów.
Tak zdarzyło się całkiem niedawno na jednej z moich lekcji.

Projekt Kartka dla Polski sprawił, iż nieco mocniej przyglądamy się tekstom, które ukazują motyw patriotyzmu. Szczególnie bliskie w tym czasie są nam lektury przedstawiające wojnę i okupację.



niedziela, 29 października 2017

Nowy projekt

O tym, że projekty e - Twinning uzależniają, wie każdy, kto choć raz spróbował tego rodzaju działań. Bo taki projekt to spotkanie z wieloma wyjątkowymi osobami, to mnóstwo inspiracji, wspaniała motywacja dla uczniów i tworzenie razem z innymi.   


sobota, 28 października 2017

Babeczki pokazały...

Bycie wychowawcą to wspaniała przygoda i nie lada wyzwanie. I dlatego, by sprostać wszelkim zadaniom, jak najszybciej i jak najlepiej chcę poznać swoich wychowanków. 

Jakiś czas temu poprosiłam uczniów, by się mi przedstawili.


Zbieramy pomysły

Burza mózgów to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod aktywizujących uczniów. Zbieranie pomysłów wokół konkretnego problemu zazwyczaj uaktywnia grupę, mobilizuje do zainteresowania się tematem, daje możliwość swobodnych wypowiedzi, ciekawie wprowadza w określone treści.

Ale co zrobić, kiedy uczniowie są nieśmiali i niechętnie dzielą się swoimi pomysłami lub przeciwnie - są nadmiernie aktywni, co sprawia, że się przekrzykują i nie zawsze słuchają, a może nie mogą w danym dniu być razem z grupą?

                                              Zaproponować narzędzie TIK - program TRICIDER




wtorek, 17 października 2017

Po prostu Plickers

O tym że quizy są świetnym sposobem urozmaicenia lekcji, nie trzeba nikogo przekonywać. Quiz wprowadzony w odpowiednim momencie zajęć może zachęcać do poznania nowego materiału lub go podsumowywać, może być metodą poznania uczniów i ich umiejętności, dobrze funkcjonuje również jako  szybki sprawdzian wiadomości.


poniedziałek, 16 października 2017

Karty prowadzą

Czy pamiętacie post na temat planowanego projektu z kartami dixit w roli głównej?

Długo o nim nie pisałam, ale informuję, że projekt rozpoczęty 😊

Za nami pierwsze losowanie kart, pierwsze pomysły, zakładanie dokumentów w chmurze i ich udostępnianie kolegom w klasie. Wiele nowych umiejętności zostało rozbudzonych i mam nadzieję, że przez najbliższe miesiące zostaną one dobrze utrwalone. 


Motywy wokół nas

Połowa października za nami. Pora zatem na kolejną odsłonę projektu Polski na 6. 

Z reportażem uczniowie poradzili sobie różnie - cieszy jednak fakt, iż większość podjęła się zadania i niektóre prace naprawdę zaskoczyły ujęciem tematu, pomysłem na przedstawienie Rodziny. Zajrzyjcie koniecznie do postu z ubiegłego miesiąca.

A w tym miesiącu wspólnie tworzymy wyjątkowy padlet z kontekstami dla motywów literackich (o samych motywach w lekturach pisałam np. tutaj).


czwartek, 12 października 2017

Dla Polski

Historia naszego kraju tak układała się przez ostatnie wieki, że jesienne miesiące jak najbardziej sprzyjają temu, by mówić o patriotyzmie, wspominać narodowych bohaterów i ważne wydarzenia XX wieku.



wtorek, 10 października 2017

Piątka górą!

Ten rok szkolny to przede wszystkim zmiany. Dotknęły one wielu sfer mojego zawodowego życia - również  sprawy bycia wychowawcą. Po kilkunastu latach pracy ze starszymi uczniami zostałam panią od "średniaków". I choć to tylko dzieciaki dwa, trzy lata młodsze niż te, z którymi pracowałam do tej pory, to jednak te dwa lata robi ogromną różnicę. Właśnie z powodu tej z pozoru niewielkiej różnicy sięgnęłam po ClassDojo. I tak narodziła się Piątka górą! - Tak wyglądamy :)



sobota, 7 października 2017

Uśmiech proszę

Z nami Światowy Dzień Uśmiechu - kolejne nietypowe święto, które zainspirowało mnie do przygotowania kilku kreatywnych działań dla moich uczniów. Uważam bowiem, że takie okazje należy wykorzystywać, by rozwijać uczniowską pomysłowość, umiejętność nieszablonowego myślenia i  współpracy. 



czwartek, 5 października 2017

Taechers' Day

Choć w Polsce Dzień Nauczyciela świętujemy za kilka dni, bo14 października, to już 5 października jest on obchodzony na świecie.  Właśnie z tego powodu dziś moi uczniowie przygotowali TIK-owe laurki.




wtorek, 3 października 2017

Czytanie bajką i baśnią przeplatane

Kalendarz tego roku tak się układa, że wiele szkolnych uroczystości wypada w weekendy. Tak było z Narodowym Czytaniem oraz z Dniem Głośnego Czytania. W związku z tym świętowanie przenosimy na inne dni. My będziemy głośno czytać w tym tygodniu. 


Październikowe świętowanie

Za nami pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego. Wiele już zdążyło się zdarzyć, ale ile jeszcze przed nami! Bo przecież październik to miesiąc bibliotek i czas, w którym świętują wszyscy ze szkołą związani.
😃 A zaczynamy już w tym tygodniu Światowym Dniem Uśmiechu 😃


wtorek, 26 września 2017

Europejska podróż

Za nami kolejny niezapomniany dzień w szkole. Bo właśnie dziś świętowaliśmy, już kolejny rok z rzędu, Europejski Dzień Języków. 


sobota, 23 września 2017

Niezwykła rodzina

Pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego za nami. Najwyższa zatem pora, by wprowadzić w życie zaplanowane projekty. Zaczynamy od działań w Polski na  6.

Przed uczniami klasy III czas, by utrwalili sobie zasady posługiwania się reportażem.


niedziela, 17 września 2017

Kropka w Piotrkowie

Czwartym zadaniem, realizowanym w ramach ogólnopolskiego projektu e-Twinning, było stworzenie komiksu pt. "Kropka w naszym mieście". 


Z życia Kropki

Dzień Kropki zmotywował do podjęcia wielu kreatywnych zadań. Zainspirowani opowiadaniem tworzonym w ramach e-twinningowego projektu, uczniowie klasy trzeciej stworzyli własne kropkowe epizody.


Jemy na okrągło

Dzień Kropki wykorzystałam, by nie tylko twórczo działać z uczniami, ale też w celu poznania moich nowych wychowanków. Zaproponowałam, by wspólnie zrealizować jedno z zadań, jakie pojawiło się w naszym e-twinningowym projekcie. Razem przygotowaliśmy "pyszności na okrągło".



niedziela, 10 września 2017

Kropka w szkole podstawowej

Wszystko zaczęło się dwa lata temu - całkiem niewinnie: kilkoma kreatywnymi zadaniami podczas lekcji. W ubiegłym roku Dzień Kropki świętowało całe gimnazjum. A w tym roku do wspólnego działania zapraszamy również uczniów szkoły podstawowej.


Kropka na katechezie

Jedną z niespodzianek, jakie przyniósł nowy rok szkolny, jest mój powrót do nauczania religii. Po wielu latach przerwy mam nieco tremy, ale z drugiej strony - jestem bogatsza w wiele doświadczeń i to daje mi siłę.

A skoro mam lekcje religii w Dniu Kropki to stwierdziłam, że to święto kreatywnych działań uczniowskich warto wprowadzić na te zajęcia.



Kropka w gimnazjum

Kropkowe szaleństwo zapanowała już w wielu szkołach. Również i u nas. A to wszystko za sprawą wyjątkowego święta - Dot Day, które kolejny raz zawładnie dziećmi i młodzieżą na niemal całym świecie.


Nasi gimnazjaliści włączą się w obchody tego dnia, biorąc udział w ogólnopolskim projekcie e - Twinningowym Dot Day, czyli Dzień Kropki!.

środa, 6 września 2017

Pięć kółek, czyli kwerkle

Nowy rok szkolny rozpoczynam wpisem o... malowankach.

Jakiś czas temu w moje ręce trafiła niezwykła książka. Okazało się, iż to kolorowanka, jakiej jeszcze nie znałam (a o tym, że kolorowanki pojawiają się na moich lekcjach, mogliście przeczytać na przykład tutaj). Ta książka sprawia, że czujemy się jednocześnie malarzem i łamaczem szyfrów. Ożywia wyobraźnię. Powoduje, że zaczynamy wierzyć w swoje artystyczne zdolności.


O czym mowa? O Kwerklach  Thomasa Pavitte.


poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Kropka 17

Kiedy minie 15. sierpnia, chcąc bardziej lub mniej, zaczynamy mocno myśleć o zbliżającym się nowym roku szkolnym. Piszemy plany, obmyślamy różnego rodzaju przedsięwzięcia. Niewątpliwie dla wielu z nas pierwszą ważną imprezą szkolną będzie zorganizowanie i przeprowadzenie Dnia Kropki, czyli święta kreatywnych działań uczniowskich.


czwartek, 10 sierpnia 2017

Karta Ci (pod)powie...

Kolejny projekt na nowy rok szkolny zaczyna przybierać realne kształty. Tym razem planuję z myślą o uczniach klasy drugiej. Wielu z nich dopiero w gimnazjum zetknęło się z narzędziami TIK i kreatywnym podchodzeniem do treści proponowanych na lekcji. Chciałabym, aby wszyscy w klasie uwierzyli w swe możliwości, byli pewni tego, co robią. To dla nich będzie projekt Karta Ci (pod)powie...



Flipbook

Całkiem niedawno Zakręcony Belfer opowiadał o aplikacji Issuu. A ja w ostatnim tygodniu odkrywam FlipSnacka.

środa, 9 sierpnia 2017

Savoir - vivre

Tak jak ostatnio napisałam, o kulturalnych zachowaniach można mówić niemal przy każdej okazji.


Niemniej kształcenie właściwych postaw w tym zakresie często wcale nie jest łatwe. Choć większość uczniów wie, jak powinno się zachowywać, zna teorię, to już stosowanie zasad w codziennym życiu, bywa kłopotliwe. Dlatego tak ważne jest, by wiedzę popierać konkretem.

poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Człowiek kulturalny to ja

Moja przygoda z byciem gimnazjalnym wychowawcą właśnie się kończy. Pomyślałam jednak, że niektórymi materiałami, jakie udało mi się wypracować, mogę się podzielić, bo po stosownym dostosowaniu treści do konkretnej grupy uczniów, mogą nadal być one interesujące.

   

Bo czyż nie jest tematem ponadczasowym bycie człowiekiem kulturalnym?
O zasadach savoir-vivre'u warto przypominać. A kiedy jeszcze sprzyja to rozwojowi uczniów - to takiego działania nie powinno się pomijać.


czwartek, 3 sierpnia 2017

Polski na 6

Połowa wakacji za nami. Powolutku zaczynam planować nowy rok szkolny. Inspiracji do pracy widzę wiele, kilka konkretnych pomysłów również się już pojawiło w mojej głowie i myślę, że co jakiś czas będę o nich pisała.

Na początek projekt dla gimnazjalnych trzecioklasistów.  To uczniowie, którzy świetnie spisali się w Stworzonych... Wiem, że są zdolni i naprawdę wiele mogą. Potrzebują jednak mobilizacji, konkretnych dat i wymagań. To właśnie dla nich - z myślą, by jak najlepiej zostali przygotowani do wyjścia ze szkoły, by byli pełni wiary we własne siły i umiejętności tworzę projekt Polski na 6.

Minęły trzy lata


Wydaje się, że całkiem niedawno napisałam: 
W powietrzu czuć nadchodzącą jesień, a my zaczynamy nasze bycie ze sobą.
Dziś zobaczyłam Was - moich nowych wychowanków.... nie pamiętam jeszcze żadnego nazwiska, ale wierzcie mi - szybko się uczę, myślę, że za tydzień będę już umiała Wasze imiona i nie tylko...

Właśnie tak rozpoczęła się moja przygoda z blogiem. Miał on być taką klasową kroniką. 

Czas pokazał, że blog potrafi zmieścić znacznie więcej. Pojawiły się wpisy o książkach, muzyce, wyjazdach, sprawozdania ze szkolnych uroczystości i zwyczajnych lekcji 🏫


Na pamiątkę wspólnego bycia razem chciałabym zapisać nasz nieco refleksyjny scenariusz z pożegnania - CZREWIEC' 2017

poniedziałek, 31 lipca 2017

Lektury lata

Kolejny raz okazuje się, iż wakacje tak mnie rozleniwiają, że czytam znacznie mniej niż na przykład w ferie. Z drugiej strony - latem jest tyle interesujących rzeczy do zrobienia, do zobaczenia, że książka może poczekać. Nie oznacza to jednak, iż na podręcznym stoliku nie ma żadnej lektury. 

📚 °°°·.°·..·°¯°·._.· MOJE WAKACYJNE LEKTURY ·._.·°¯°·.·° .·°°° 📚

niedziela, 30 lipca 2017

Dary lata

Jedno z wydarzeń na platformie e - Twinning nosi tytuł "Dary Lata". Pomyślałam, że to ciekawy temat na pierwsze, wrześniowe lekcje, który sprawdzi się niemal na każdym poziomie edukacyjnym.


Przy okazji "pobawiłam się" narzędziami TIK 😎 (generator napisów tutaj).

sobota, 22 lipca 2017

W kolorach tęczy

Bywa tak, że wakacje to czas, w którym remontujemy, odnawiamy swoje mieszkania. Tak jest i u mnie. 
Ale przecież wiecie już, że na świat patrzę oczami nauczyciela i nawet remont mi w tym nie przeszkadza. I kiedy w moje ręce trafia broszurka promująca kartę kolorów farb jednej z firm, w mojej głowie rodzą się pomysły.


Ta broszurka to przecież wielofunkcyjna pomoc dydaktyczna, którą z powodzeniem można wykorzystać we wrześniu, kiedy wdrażamy uczniów do pracy, kiedy wspominamy wakacje. To baza słów i pomysłów na co najmniej kilka lekcji.