środa, 8 kwietnia 2015

Adaptacje


Adaptacje filmowe to bardzo popularne teksty kultury. Często wspieramy się ich analizą, omawiając lekturę. Wiemy jednak, że adaptacja to nie to samo co ekranizacja.
Ogladając film, musimy mieć świadomość, że dzieło jedynie oparte jest na powieści, noweli, a to oznacza, iż wcale nie musi się zgadzać z literacką wersją.

Poza tym jest wiele adaptacji filmowych, które żyją własnym życiem; nieraz widz nie ma świadomości, że film powstał w oparciu o literaturę. 

Do takich utworów z pewnościa należą:

Forrest Gump w reżyserii Roberta Zemeckisa na podstawie powieści Winstona Grooma -Piękny umysł w reżyserii Rona Howarda na podstawie powieści Sylvii Nasar -Zielona mila w reżyserii Franka Darabonta  na podstawie powieści Stephena Kinga - P.S. Kocham Cię w reżyserii Richarda LaGravenese'a na podstawie powieści Cecelii Ahern - Jak w niebie w reżyserii Marka Watersa na podstawie powieści Marca Levy'ego - 


To tylko kilka pozycji z bogatej listy ciekawych adaptacji (nie wspominam o lekturach obowiązkowych). Wybrałam je, ponieważ uważam, iż poruszają naprawdę ważne tematy - mówią o miłości, wolności, wykluczeniu, dążeniu do celu, walce z samym sobą. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu i poznać te filmy.

A Wy macie ulubione adaptacje? Zapraszam do podzielenia się swoimi uwagami :-)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz