czwartek, 11 sierpnia 2016

Tygodnie darowane


zobacz wszystko 

Kolor niebieski ma wiele znaczeń: 
  • przestrzeń, niebo, woda, 
  • spokój, uduchowienie, świeżość,
  • ale też przyjaźń,
  • a w Iranie  - znak żałoby.
Niemal wszystkie te elementy odnalazłam w prezentowanych dziś moich lekturach. 
M. WITKIEWICZ PIERWSZA NA LIŚCIE

Historia przyjaźni, która została wystawiona na wielką próbę. Historia miłości, która pojawia się nagle i wszystko zmienia. Historia Karoliny - nastolatki, która dowiaduje się, że jej mama umiera.

Białaczka nie wybiera. Dziewczyna otwiera list, jaki pisze do niej matka. Płynie z niego informacja, że o pomoc z pewnością może prosić Inę. Kim jest Ina? Dlaczego ona znalazła się jako pierwsza na liście osób ważnych w życiu Patrycji? Karolina musi poznać prawdę. Może wspólnie pomogą mamie?

A potem pojawia się Grażyna. Znienacka otrzymuje wiadomość, że jest genetycznym bliźniakiem śmiertelnie chorej kobiety i zapytanie, czy zdecyduje się oddać swój szpik do przeszczepu.

Opowieść o przebaczeniu, zrozumieniu drugiego człowieka, o nadziei i sile.

M. LUDWIKOWSKI  NA KONIEC ŚWIATA

Antek ma 5 lat. Właśnie kończą się wakacje. Pod koniec sierpnia chłopca po raz pierwszy mocno rozbolał brzuch. Może wyrostek? Po operacji bóle nie ustają. Kolejne badania. Czas wlecze się niemiłosiernie. Aż któregoś dnia mama Antosia usłyszy: "Chłoniak". Nic nie jest jednak pewne. Rozpoczyna się walka o życie. Operacje, chemie, ciągłe pobyty w szpitalu. Wszyscy mają nadzieję, że uda się pokonać chorobę. Ta jednak nie ustępuje. Po kilkunastu miesiącach Antoś trafia do hospicjum. Rodzice i medycyna są bezradni. A chłopiec - podobnie jak Oskar z opowieści E. E. Schmitta - coraz bardziej jest pogodzony ze swym losem. Cieszy się, z darowanego mu przez Boga jeszcze jednego tygodnia życia. 

Prawdziwa historia, która rozegrała się w Warszawie w latach 2004-2008.

P. ZUCHNIEWICZ CUDA JANA PAWŁA II

Po śmierci Jana Pawła II na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Potem zaczęły również pojawiać się świadectwa o uzdrowieniach przypisywanych Jego wstawiennictwu. Ta książka jest zapisem takich sytuacji.

Wybór tekstów pozwala czytelnikowi raz jeszcze przez pryzmat doświadczeń różnych ludzi, przeżyć pontyfikat Jana Pawła II, zobaczyć, jak niezwykłą osobą był Karol Wojtyła.

Wszystkie trzy książki gorąco polecam. Myślę, że są lekturą dla każdego. Choć nie należą one do najłatwiejszych, warto poświęcić nieco czasu, by się z nimi zapoznać. Każda z nich jest inna, a jednocześnie mają tak wiele wspólnego. Zmuszają do zastanowienia, do zatrzymania się. Często myślimy, że choroba jest daleko, że jesteśmy silni i nic nas nie jest w stanie złamać, a jednak... Kiedy dotyka naszych najbliższych, tak niewiele możemy albo możemy tak wiele.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz