piątek, 12 sierpnia 2016

Bliżej teatru


Lubicie teatr, taki pisany przez wielkie T? Oglądacie opery, podziwiacie sztuki baletowe?

Zdecydowana większość moich uczniów odpowie: Oczywiście, pobyt w teatrze to wielka frajda.

Ale teatru też trzeba nauczyć i uszanować gust tych, którzy nie odkryli przyjemności obcowania z wielką sztuką. Na szczęście  jest ich w naszej społeczności niewielu.

Od lat koordynuję w gimnazjum akcję Bliżej Teatru Wielkiego, którą prowadzi Teatr Wielki w Łodzi. Aktywne uczestnictwo w projekcie sprawia, że uczniowie zdobywają obycie teatralne, coraz lepiej rozumieją teatr i z wielką chęcią poznają nowe spektakle. Dla wielu z nich to pierwszy kontakt z tego rodzaju sztuką, gdyż w naszym mieście nie ma teatru "z prawdziwego zdarzenia". Niektórzy potrzebują nieco więcej czasu, by przekonać się do opery, czy nowoczesnego baletu. Zadziwia ich strój tancerzy, śpiew arii, sposób wyrażania emocji. Ale jednocześnie urzekają dekoracje, stroje, gra świateł i w końcu - akcja przedstawienia. I tak, z tych, którzy twierdzili, że nie lubią teatru, po kilku wyjazdach stają się jego mniejszymi a czasem wielkimi fanami. Dyskutują o tym, który tancerz jest najlepszy, jaka aria została zapamiętana, porównują przedstawienia i pytają, kiedy kolejny wyjazd. A to jest bardzo przyjemne i nieważne staje się, że ten sam spektakl oglądam kolejny raz. 

Już dziś zgłosiłam naszą wolę dalszego uczestniczenia w akcji BTW i zaplanowałam kolejne wyjazdy do Łodzi (choć termin składania zgłoszeń upływa dopiero z końcem września; zob. tutaj ).

A co obejrzymy w tym roku? Pozwólcie, że na razie będzie to niespodzianka :)
Powiem tylko - najpierw balet... 

Tymczasem przypomnijcie sobie magiczny świat Madama Butterflay czy nasze świętowanie 250 lat teatru w Polsce.


1 komentarz:

  1. Bardzo interesujący projekt gratuluję pomysłu.

    OdpowiedzUsuń