wtorek, 20 grudnia 2016

Świąteczne dobble

Przed nami piękny czas. Warto zadbać, by również w czasie lekcji atmosfera była niecodzienna.

W tym roku dla moich uczniów przygotowałam  świąteczne dobble.Nasz zestaw ćwiczeń:

1. Jestem spostrzegawczy
każdy uczeń otrzymuje 5 kart; pierwszą kartę wykłada nauczyciel; kto pierwszy zobaczy na swojej karcie hasło takie, jakie pojawiło się na karcie nauczyciela, wykłada ją; uczeń, który pierwszy pozbędzie się kart, otrzymuje punkt.

2. Zacznij następne słowo od ostatniej litery
układamy wyrazowe domino - tym razem praca w grupach; na podstawie wyrazów z kart uczniowie tworzą układankę ze słów: makowiec - choinka - anioł....
uczniowie mogą dodawać własne słowa, pod warunkiem, że są one związane tematycznie z pozostałymi; punkt dla drużyny, która ułożyła najdłuższe domino.

3. Dzieje się
redagujemy historyjkę w oparciu o słowa z karty; pracujemy w parach - używamy co najmniej 10 wyrazów; każda grupa prezentuje swoją historię; uczniowie sami wybierają tę, która im się najbardziej podobała.

Lubimy takie lekcje - podczas nich uczniowie kształcą wiele swych umiejętności, nie będąc do końca tego świadomym. Zawsze na koniec tego typu zajęć pytam, czemu - według nich - służyła lekcja i czego się nauczyli. I często dopiero wtedy przychodzi moment zastanowienia i stwierdzenie, że nie była to tylko zabawa, ale i nauka.


P.S. Nasze przykładowe domina:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz