piątek, 16 grudnia 2016

Taki sprawdzian

By zobaczyć, na ile nasi uczniowie opanowali nowe wiadomości, wcale nie trzeba przygotowywać wielostronicowych testów. Od jakiegoś czasu stosuję różne, inne sposoby sprawdzania poziomu wiedzy uczniów niż tradycyjna klasówka. 

Tak było i ostatnio.
Umówiłam się z klasą na powtórkę z ballad. Uczniowie czekali na teścik. I jakież było ich zdziwienie, kiedy weszłam do klasy z kartonami i całym stosikiem wlepek.

- Lapbook? - ktoś zapytał z lekkim niedowierzaniem.
- Świetnie! - usłyszałam z sali.

Bo tak jakoś się składa, że klasówka nie budzi zachwytu, ale już samodzielne wykonanie w określonym czasie konkretnych zadań z wlepką w roli głównej większość uczniów przyjmuje z zadowoleniem.Poprosiłam, by w każdej pracy znalazły się informacje na temat epoki, gatunku, elementów świata przedstawionego wybranych ballad, by zaznaczyć, co w tych utworach zaskakuje, zadziwia, co jest oryginalne, niespotykane. Powiedziałam, że liczy się również sposób zaprezentowania informacji, estetyka wykonania lapbookowego plakatu, czytelność.
Każdy uczeń otrzymał karton A3 i kilka różnych wlepek. W ruch poszły mazaki, zakreślacze. Rozpoczęła się praca. Było skupienie i zaangażowanie. W przeciągu 30 minut otrzymałam kolorowe i rzeczowe "sprawdziany".  A na koniec naszego spotkania z balladami przyszedł czas na krótkie improwizacje w oparciu o wybrany utwór.


Pozwoliłam, by uczniowie wspierali się strojem i rekwizytem. Było wchodzenie w rolę, elementy pantomimy i nieco gry aktorskiej. 

Uśmialiśmy się z trzech budrysów i raz jeszcze współczuliśmy Karusi. 

I naprawdę doskonale już wiedziałam, kto ile zapamiętał, kto właściwie zrozumiał utwory, a kto ma z tym jeszcze problem.

A tak "przy okazji" było jeszcze sprawdzenie umiejętności prezentowania się przed klasą, twórczego podejścia do problemu, organizowania i wykorzystania przydzielonego czasu, działania w grupie i pracy indywidualnej.


Lubimy takie sprawdziany 👱 👩

10 komentarzy:

 1. Jesteś niesamowita :) Ja pomalutku dopiero wchodzę w te metody, podpatruję, ale tez mając 6 klas to nie jestem w stanie dla wszystkich takie materiały przygotować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale spróbuj raz na jakiś czas - naprawdę warto :)

   Usuń
 2. Pięknie, nie stosowałam jeszcze lapbooka jako sprawdzianu wiadomości, ale bardzo mi się podoba. Gratuluję lekcji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowo :) a sprawdzian był rzeczywiście niecodzienny.

   Usuń
 3. Ach, ach, ach!
  Czyli są jeszcze zaangażowani nauczyciele na świecie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobieto, to ja jestem pod wrażeniem tego, co robisz :-)

   Usuń
  2. Ups...
   Że co, proszę? :-)


   Usuń
 4. Wspaniały pomysł....Jestem pod ogromnym wrażeniem...

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdzie można znaleźć przykładowe szablony wlepek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy kliknąć w słowo pod zdjęciem :)

   Usuń