wtorek, 18 września 2018

Koleżanka Vashti

Dla uczniów klasy trzeciej gimnazjum Dzień Kropki stał się okazją do przypomnienia wielu umiejętności. W tej klasie każdy doskonale zna historię Vashti i dobrze rozumie symboliczne znaczenie kropki, jaką namalowała dziewczynka. Uczniowie bardzo lubią działania związane z tym świętem, wiedzą bowiem, że mogą pokazać się z jak najlepszej strony, że są to zadania, które rozwijają ich kreatywność i przedsiębiorczość.



W tym roku postanowiłam, że jedynie moderuję działanie w klasie, uczniowie natomiast w dużym stopniu pracują samodzielnie - będą poszukiwaczami informacji, będą prezentowali umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy, jaką już posiadają, będą twórcami treści i jeszcze włączą wcześniej poznane narzędzia TIK.

Co zrobiliśmy?
Uczniowie po raz pierwszy nie tylko odczytywali wiadomości zawarte QR kodach, ale sami je tworzyli, nie tylko odszyfrowywali znaczki, jakie zazwyczaj dla nich przygotowywałam, ale sami szyfrowali za pomocą alfabetu Braille'a czy też kodu Morse'a. Kształcili umiejętność skupiania uwagi i pracy w grupie. Sami decydowali, jaką wiadomość zakodować i w jaki sposób to zrobić. Wybierali  motywujące cytaty, które jak najbardziej określały ich sposób patrzenia na świat.




Niewątpliwie do działań dopingowała nas również wymiana szyfrów, jaka odbyła się w ramach projektu eTwinning  ze szkołą w Kłodzku.

Dobrą zabawą dla uczniów okazało się również tworzenie fotokolaży prezentujący naszą szkołę. Uczniowie sami wyszukiwali interesujące miejsca i redagowali króciutkie ich opisy - a we wszystkim oczywiście towarzyszyła im Kropka.


Kolejny raz na naszych lekcjach pojawiły się kropkowe graficzne dyktanda - tym razem tematycznie związane z naszą ojczyzną. 


Jednym z ostatnich zadań trzecioklasistów było odtworzenie pokoju zagadek, jaki powstał na okoliczność Dnia Kropki. Uczniowie otrzymali poszczególne wskazówki i zadania - samodzielnie mieli obmyślić fabułę pokoju i we właściwy sposób ułożyć materiały - działo się... (ale więcej o tym działaniu w kolejnym wpisie).

Wiem, że dla tej grupy uczniów przekaz Vashti jest naprawdę ważny. Liczę, iż zapamiętają go naprawdę na długo.

PS. I jeszcze ważna Kropka od Salezjanów z Zabrza :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz