poniedziałek, 29 maja 2017

Dyktando graficzne

Jakiś czas temu pisałam o bieganym dyktandzie. Dziś pragnę wspomnieć o dyktandzie graficznym. Co to takiego? Połączenie gry w statki, tradycyjnego dyktanda, zajęć plastycznych i terapeutycznych w jedną świetną zabawę... tak, tak  - zabawę. Moi uczniowie jeszcze nigdy nie reagowali tak entuzjastycznie na słowo dyktando, jak podczas tych ćwiczeń.Działania rozpoczęliśmy od użycia gotowych projektów dyktand. Każdy uczeń otrzymał kartę - taką jak w grze w statki. Obok znajdował się szyfr, który należało przenieść w odpowiednie kratki karty pracy. Okazało się, że to ćwiczenie wcale nie jest najłatwiejsze, co ciekawsze - niektórzy uczniowie z dysfunkcjami poradzili sobie lepiej niż inni w klasie. Bardzo szybko wszyscy zrozumieli, jak wiele umiejętności jest potrzebnych, by sprawnie wykonać tego typu ćwiczenie.W kolejnym ćwiczeniu uczniowie otrzymali czyste karty, nie mieli przed sobą szyfru. Rozpoczęło się nietypowe dyktando. Uczniowie musieli usłyszeć kod i szybko przenieść go na kartę. I tu ponownie pojawiło się zaskoczenie - ten sposób pracy uczniom spodobał się znacznie bardziej niż samodzielne przenoszenie  kodu. Większość uczniów bardzo dobrze wykonało ćwiczenie.


Trzecie zadanie było ukoronowaniem całości - uczniowie samodzielnie tworzyli graficzne dyktando.Dało się zauważyć ogromną satysfakcję w oczach uczniów, którym zadanie udało się wykonać. Bo ułożenie elementów na siatce przy założeniu, że można używać tylko linii prostych i konkretnej liczby punktów, wcale nie jest takie proste; a przy tym jakże ważne jest poprawne zapisanie kodu - wystarczy jeden błąd, a już zadanie przestaje być czytelne.

Myślę, że teraz - kiedy zaczynamy myśleć o końcu roku szkolnego, tego typu ćwiczenia świetnie się sprawdzają. Z powodzeniem można je stosować w każdej klasie i tylko od umiejętności uczniów będzie zależeć, jak duże grafiki wykonają, jak poradzą sobie z rozszyfrowywaniem kodu, jaki wymyślił kolega.

Życzę miłej i twórczej zabawy. 

P.S. Wykorzystałam dyktanda z publikacji Jacka Furmańskiego "Pocztówkowe i inne dyktanda graficzne".

2 komentarze:

  1. Genialne - proste, logiczne, wymierne, aktywizujące, a jednocześnie czynność złożona i wymagająca skupienia. Brawo!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazwyczaj stosowałam to ćwiczenie na zajęciach terapii, ale świetnie sprawdziło się również w małej klasie. Uczniowie byli bardzo zaangażowali, tworzyli własne grafiki, choć dla niektórych było to wyzwaniem.

      Usuń