Przeczytane 2016

Moje lektury w roku 2016 mają być nieco bardziej uporządkowane.

Dlatego podjęłam kilka czytelniczych wyzwań - być może pomogą mi one wybierać tytuły, wskażą książki naprawdę wartościowe albo intrygujące... a może odkryję świat, jakiego dotąd nie znałam...

Ile uda się przeczytać? jak długa będzie tegoroczna lista lektur?
                                                                                           wszystko się okaże za 366 dni :)

WYZWANIA 2016



















zob. tutaj










zob. tutaj












zob. tutaj





LEKTURY 2016:

26.Barbara O'Neal Recepta na miłość


Cztery pory roku - Wiosna

25.Agnieszka Lingas -  Łoniewska Zakręty losu. Historia Lukasa (s.315)
24. Agnieszka Lingas -  Łoniewska Zakręty losu. Braterstwo krwi (s.320)
23. Agnieszka Lingas -  Łoniewska Zakręty losu (s. 340)

Link

22.Cathy Glass Najsmutniejsze dziecko (s.395)


Pod hasłem - Spacyjkowe schodki


Historia Donny to historia o uzdrawiającej sile miłości. Gdy dziecko czuje się kochane, potrafi zwalczyć złe przeżycia.
Cathy przyjęła Donnę do swojego domu, gdy ta miała 10 lat. Wyglądała jednak na dużo starszą i tak też się zachowywała. Uwagę zwracała również karnacja dziewczynki wskazująca, że jej przodkowie byli afrokaraibskiego pochodzenia. Początkowo Donna jest zamknięta w sobie, a potem okazuje się, że chce rządzić w domu - wydaje polecenia biologicznym dzieciom Cathy, strofuje je, kontroluje ich zabawę, wystarczy jej jedno spojrzenie a Adrian i Paula czują się nieswojo we własnym domu. Szybko okazuje się również, że Donna chce dbać o porządek w domu i jeszcze... że chce wybielić swą skórę, by nie być brudną.
Rozmowy z dziewczynką i pracownikami opieki społecznej pokazują, że Donna była odpowiedzialna za funkcjonowanie domu - miała przypominać choremu na schizofrenię ojcu o przyjmowaniu leków, miała dbać o czystość w mieszkaniu i opiekować się młodszymi braćmi. Niewywiązanie się z obowiązków skutkowało biciem i poniżaniem dziecka przez matkę i... braci.
Donna przez 10 lat swego życia nie jadła lodów, często jej jedynym pożywieniem była surowa kapusta. Nie potrafiła się bawić, miewała napady agresji.
Pobyt w domu Cathy, jej cierpliwość i wyrozumiałość spowodowały, że dziewczynka zobaczyła, jak można żyć i co to znaczy rodzina. To u Cathy przeżyła prawdziwe święta i urodziny, jakich dotąd nigdy nie miała. Coraz lepiej radziła sobie w szkole. Nadrobiła wiele zaległości. Zaprzyjaźniła się z Emily - Polką, która zamieszkała w pobliżu.
A kiedy przyszła pora na uregulowanie jej sytuacji prawnej, sąd zadecydował, że powinna dorastać wśród osób, które wyglądają tak jak ona, czyli są Mulatami. 
Cathy jednak nadal utrzymywała kontakt ze swoją wychowanką. Wiedziała, że dziewczyna pokonała demony z przeszłości.

21. Maria Ulatowska Rodzina z Sosnówki (s.420)


To trzecie spotkanie z mieszkańcami Sosnówki (o dwóch pierwszych pisałam w ubiegłym roku).
Pensjonat Anny ciągle się rozwija. Goście stają się przyjaciółmi domu. Na świat przychodzi Anisia. Florek początkowo jest zazdrosny o siostrzyczkę, wydaje mu się, że wszyscy kochają tylko malutką i że tato niemal oszalał na jej punkcie. Dyzio i Irenka Bartczakowie pomagają Koniecznym w prowadzeniu pensjonatu. Są ogromnym wsparciem dla jego właścicielki szczególnie teraz, kiedy ona sama musi więcej czasu poświęcać dzieciom. 
W powieści kolejny raz do głosu dochodzi przeszłość - tym razem jest ona związana z życiem Wiesi Wołyńskiej - przybranej babci Anny. Okazuje się bowiem, że kiedyś kobieta... miała dziecko, wiedziało o tym jednak tylko kilka osób.
Los decyduje, że Wiesia spotyka swojego prawdziwego, biologicznego wnuka.
W ten sposób w akcję zostają włączone kolejne postacie - Janusz Lipieński, jego synek oraz Joanna i jej dzieci. Wraz z nowymi bohaterami pojawiają się nowe problemy.
Wszystko jednak - jak to w Sosnówce zazwyczaj się dzieje - kończy się szczęśliwie.

20. Cathy Class Skrzywdzona (s.230)


Pod hasłem - Spacyjkowe schodki

Mała Jodi to pełne agresji, niechciane i brutalnie skrzywdzone dziecko. Jodi ma 7 lat, kiedy trafia do rodziny zastępczej, którą prowadzi Cathy. Okazuje się, dziewczynka przez całe swoje życie była krzywdzona zarówno fizycznie (pobicia, oparzenia, złamania) jak i psychicznie. Rozmowy z dzieckiem odkrywają jeszcze jedną sprawę - mała była molestowana seksualnie przez ojca, wujków i ciotki a jej matka dawała na wszystko przyzwolenie. Tak wiele przeżyć spowodowało, że u   Jodi pojawiają się zaburzenia psychiczne - dziewczynka przyjmuje różne osobowości: raz jest 8-letnią Jodi, innym razem 3-letnią Amy, a jeszcze kiedy indziej silnym, brutalnym mężczyzną Regiem. U Jodi wyraźne jest również upośledzenie umysłowe, dziewczynka ma duże problemy z wysławianiem się, pisaniem, byciem wśród rówieśników. Potrafi być wulgarna. Ma ataki histerii. Terapia jest konieczna, by dziecko mogło funkcjonować w społeczeństwie. Trauma, jaka przeżyła, wpłynęła bowiem na wszystkie aspekty jej życia. Dziewczynka musi zamieszkać w ośrodku Wysokie Dęby, gdzie znajdzie specjalistyczną opiekę. Cathy nie była w stanie dalej nią się opiekować. Po kilku miesiącach od opuszczenia przez Jodi jej domu pisze: 
Jodi została skrzywdzona. uszkodzeniu uległy jej procesy psychiczne i emocje. W tym sensie można powiedzieć, że jest zniszczona. Wątpię, by kiedykolwiek wyzdrowiała na tyle, by móc prowadzić normalne życie. Nigdy nie będzie cieszyć się życiem tak, jak powinna. Została skazana na wieczną karę przez ludzi, którzy mieli o nią dbać. Dla mnie to najgorsze przestępstwo.

19. Alina Krzywiec Długa zima w N. (s.205)

Link

Pod hasłem - Medium Rare
Cztery pory roku - Zima

18. Magdalena Kordel Tajemnica bzów (s.390)


To Malownicze jest nieco inne...
Spotykamy Madeleinę, Kaśniakową i Leontynę, ale większą część akcji jesteśmy w Galicji i na Kresach a ponadto... przenosimy się na początek XXw. 
A to wszystko za sprawą wspomnień... pięknych, tajemniczych, do tej pory głęboko skrywanych w sercu właścicielki Kuferka.
Ta część serii o Malowniczym została poświęcona życiu niezwykłej dziewczyny, kobiety - Zosi, Leosi, Leontynie Majewskiej, która stała się również dobrym duchem niewielkiego sudeckiego  miasteczka.
Poznajemy najbliższych Leontyny - wspaniałych dziadków, rodziców, stryja i ciocię oraz związane z nimi rodzinne historie. Możemy obserwować, jak wydarzenia historyczne wpływają na los całego pokolenia... bo kiedy wybucha wojna nasza bohaterka zaczyna naprawdę kochać i marzyć... a nic nie jest już takie proste.

17. Agnieszka Lingas - Łoniewska Wybaczenie (s.225)



Gra w kolory II - czarny


To ostatnie spotkanie z bohaterami Łatwopalnych...

Tym razem historia skupia się na losach Grzegorza, który zbliża się do komisarz Chorodyńskiej i odkrywa przed nią swą przeszłość... Jednocześnie okazuje się, że życie Doroty również jest niezmiernie skomplikowane i wiele musi się zdarzyć, by tych dwoje ludzi mogło być razem.

Czytelnik poznaje także losy Berniego i Sylwii oraz Mileny i Tymka. Bernard uczy się być ojcem. Milena nie potrafi odnaleźć się w całkiem nowym dla niej środowisku i dopiero spotkanie z Tymkiem i jego rodziną sprawia, że dziewczyna zaczyna patrzeć na ojca z miłością. Sylwii nie udało się ocalić małżeństwa, na dodatek jej były mąż staje się coraz bardziej agresywny i zaborczy, i gdyby nie bliskość Bernirgo, mogłoby dojść do prawdziwej tragedii.

Kolejny raz bohaterowie zostają wystawieni na życiowe próby, napięcie emocjonalne do końca jest ogromne.

Na szczęście miłość i przyjaźń zwycięża wszystko.

16. Agnieszka Lingas - Łoniewska Przebudzenie (s.275)



Gra w kolory II - pomarańczowy


Część druga Łatwopalnych...

Monika nie wie, co powinna zrobić...kocha Jarka, ale Grzegorz też nie jest jej obojętny...
Pod sercem nosi dziecko - dziecko Minca... czy jednak może mu zaufać? Mijają miesiące. W końcu dziewczyna decyduje się na rozmowę z ukochanym. Miłość zwycięża wszystko.

I właśnie wtedy coraz więcej problemów pojawia się  życiu Sylwii - przyjaciółki Moniki. Dziewczyna kocha swego męża, ale alkohol niszczy ich związek, a ona sama nie ma siły już walczyć. Marcin jakiś czas temu wyprowadził się z domu. Sylwia chciała, by dzieci czuły się bezpieczne, by nie widywały pijanego ojca. Dziewczyna musi sama radzić sobie z wszystkimi obowiązkami. Planuje malowanie, wie, że będzie potrzebować pomocy. Jarek zna kogoś, kto z pewnością nie odmówi Sylwii. W miasteczku pojawia się Berni ze swoją remontową ekipą. Młoda zleceniodawczyni zmieni jego życie... i Berni o tym wie od chwili, w której ją zobaczył.
Nie wie tylko tego, że wkrótce w jego życiu pojawi się jeszcze jedna młoda kobieta - Milena - córka, o której istnieniu nie miał pojęcia. 

Grzegorz nie może pogodzić się z faktem, że Monika wybrała Jarka. Nadal krąży wokół niej. 
Jednocześnie nie potrafi porozumieć się z Roksaną, kobieta utrudnia mu widywanie się z synem. tym bardziej jest zaskoczony, kiedy była żona oświadcza, iż wyjeżdża za granicę i zostawia mu Adasia.

Niespodziewanie... ginie Monika. Szybko okazuje się, że została porwana. Jarek i Grzegorz nie potrafią opanować emocji. Uruchamiają wszystkie swoje znajomości, dziewczynie nie może stać się nic złego... Do akcji wkracza podkomisarz Dorota Chorodyńska. Krąg podejrzanych zawęża się i coraz bardziej skupia na... Roksanie. Po kilkudziesięciu godzinach  Monika zostaje uwolniona, ale sprawa toczy się dalej.

Wkrótce na świat przychodzi Lidzia Minc.

15. Agnieszka Lingas - Łoniewska Łatwopalni (s.275)



Gra w kolory II - pomarańczowy


Seria z tulipanem - kolejny tom...
Część pierwsza trylogii Łatwopalni...

Dolny Śląsk, okolice Wrocławia, Wałbrzycha, Bystrzycy...

Monika Rudzka jest nauczycielką języka polskiego w niewielkim miasteczku. Ma 30 lat. Nie potrafi porozumieć się z matką, jej ojciec nie żyje, nie ma rodzeństwa, kiedyś była szaleńczo zakochana w Grześku... niestety on wybrał inną. Nie wierzy w siebie, czuje, że życie toczy się obok niej. Wie, że powinna coś z nim zrobić, że musi zmierzyć się z losem...

Jarek Minc zdaje się na to, co przyniesie życie, niczego nie planuje, nigdzie nie jest dłużej niż musi...
Zrobił coś, co na zawsze zmieniło jego życie, nie potrafi sobie wybaczyć, mimo upływu czasu, jego serce nadal krwawi.
Los decyduje, że trafia do niewielkiego miasteczka gdzieś koło Wałbrzycha. Los sprawia, że spotyka Monikę i ... wynajmuje pokój w jej domu.

Uczucie wybucha nagle. Jest mocne, ale jakże trudne...
Jarek nie potrafi się uśmiechać, jego zielone oczy są smutne, a serce nadal jest w okowach przeszłości, noce są dla niego koszmarem.
Na dodatek coraz częściej Monika widzi w zasięgu swego wzroku czarne BMW, które należy do Grześka Czerniawskiego.

I kiedy wydaje się, że kochankowie pokonają wspólnie swe demony z przeszłości, Jarek kolejny raz ucieka. Wie, że musi ostatecznie rozliczyć się z przeszłością.

Monika nic nie rozumie. Pomoc ofiaruje jej Grzegorz... sam zrozumiał, że małżeństwo z Roksaną nie ma szans, już złożył pozew o rozwód... zrozumiał, że jedyną jego miłością była i jest Monika... i wie, że szansy, jaka się pojawia, nie może zmarnować.

Jarek pojawia się po kilku miesiącach... Monika zamyka przed nim drzwi... w jej życiu jest już ONO...

14. Magdalena Witkiewicz Pensjonat marzeń (s.250)



Pod hasłem - Medium Rare
Gra w kolory II - czarny


Skoro powiedziało się A, to trzeba powiedzieć też i B... i ja tak mam, szczególnie jeśli w grę wchodzą książki, a dokładniej całe ich serie. 
Pensjonat Marzeń to dalszy ciąg przygód bohaterek  Szkoły Żon. Dziewczyny utrzymują ze sobą kontakt. Szkoła niewątpliwie zmieniła je, jednak życie biegnie swoim torem i pewne sprawy w praktyce znacznie trudniej zamknąć niż uczono o tym w szkole - 
Marta przestała ćwiczyć, mąż nadal jej nie docenia,
Misia jest z Jankiem, ale wcale nie jest przekonana, czy właściwie postępuje,
Julka kocha Konrada, ale nie chce za niego wyjść,
Jagoda spotyka Andrzeja, nadal jednak ma męża...

I właśnie wtedy Ewelina postanawia stworzyć nową szkołę. Julce pomysł podoba się, mówi o nim przyjaciółkom. Niespodziewanie trafia się okazja zakupu upadającego hotelu... dziewczyny zaczynają działać - okazuje się, że każda z nich wiele potrafi, że każda jest niezmiernie wartościowa, że Pensjonat Marzeń - bo tak nową szkołę nazywają - może powstać w ciągu kilku miesięcy, bo one kochają to, co robią. Do bohaterek dołącza Agnieszka - osobisty trener Marty. Bardzo szybko okazuje się, że ma ona wiele wspólnego z dziewczynami ze szkoły, rodzi się kolejna przyjaźń.

A potem jest trochę jak w bajce... bohaterki odnajdują swoje miejsca w życiu, czują się spełnione, powraca wiara w miłość i dobrych ludzi, szkoda tylko, że mąż Jagody nie opamiętał się i ich związek się rozpadł. W zamian za to na świecie pojawiła się Malinka.

13. Katarzyna Michalak Mistrz (s.308)




Pod hasłem - Medium Rare
Gra w kolory II - czarny

Tę książkę czyta się naprawdę szybko, wystarczy jeden nieco dłuższy wieczór.
Lektura ta - to po prostu relaks.
Nie trzeba nadto zastanawiać się nad treścią, nie ma ukrytych podtekstów, trzeba pozwolić dać się porwać wydarzeniom, a one same poniosą czytelnika.
I wówczas w krótkim czasie można przenieść w świat mafii, zdrady, morderstw i oczywiście ... wraz z bohaterami utworu przeżyć miłości i... śmierć, a także przekonać się, czym jest prawdziwa przyjaźń.
I nie warto myśleć, jak mogło dojść do takich wypadków, bo chyba nie o logiczne tłumaczenie faktów chodzi w tej powieści.
Ważne jest, że książkę się przyjemnie czyta, że akcja jest wartka, że bohaterowie to przystojni, inteligentni mężczyźni ...
a kobiety? takie jak w życiu - jedna przestraszona, nieśmiała, pojawiająca się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie, a druga - pewna siebie, przebojowa, dążąca po trupach do celu.

A w tym wszystkim... opisy erotycznych scen, które u mnie niestety, nie rozbudziły zmysłów, jak zapowiada to wpis na okładce :(

Niemniej będąc nową czytelniczką powieści Katarzyny Michalak, powieść polecam przeczytać.

12. Kamil Janicki Żelazne damy (s.350)

Link

Pod hasłem - Pani
Gra w kolory II - czarny

11. Frederic Lenoir Serce z kryształu (s.170)

Link

Gra w kolory II - biały

10. Karol Dickens Opowieść wigilijna

Link

Cztery pory roku - Zima
Pod hasłem - Pani


9. Gayle Forman Zostań, jeśli kochasz


Gra w kolory II - biały
Cztery pory roku - Zima

8. Biblia dla rodziny


Gra w kolory II - biały
Pod hasłem - Pani

7. Dorota Terakowska Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie

Link

Pod hasłem - Pani

6. Mitologia

Link

Pod hasłem - Pani


5. Agnieszka Krakowiak - Kondracka Jajko z niespodzianką (s. 294)


Cztery pory roku - Jesień
Mini Czelenż - Książka pożyczona  

Przyjemna lektura na długie wieczory.
Seria z fasonem, czyli dobrze skrojona literatura kobieca.

Zgadzam się z tymi opiniami. 

Autorka stara się pokazać czytelniczkom, że nigdy nie można się poddawać, tracić nadziei, że jeżeli wierzymy w lepsze jutro, to ono przyjdzie.
I jeszcze jedno - nic w życiu nie dzieje się przypadkowo... jedna decyzja może przynieść wiele dobrego lub złego w życiu.

Książkę dobrze się czyta, choć...
historia jest nieco przesłodzona i od początku wiadomo, jak się skończy...
ale z pewnością relaksuje... jak każda bajka.


4. Magdalena Witkiewicz Szkoła żon (s.250)


Gra w kolory II - czarny
Pod hasłem - Medium Rare
Mini Czelenż -  Książka nieznanego mi autora

Książki tego rodzaju dawno nie czytałam, nie znałam ani autorki, ani tej serii... a to książka tylko dla dorosłych czytelniczek, taka z czerwonym kwadracikiem, z czerwonym tulipanem.
Czy mi się podobała? Tak.

Julia - to młoda kobieta, własnie się rozwiodła;
Jadwiga - Jagoda - ma 50 lat, dorosłą córkę, książki, które czyta namiętnie i...  męża, który ją zdradza z młodszymi kobietami;
Michalina - Misia - 19-latka, szalenie zakochana, gotowa dla swego wybranka zrobić dosłownie wszystko, byle tylko on był zadowolony;
Marta - Matka - Polka, która zapomniała, że jest kobietą;

 To właśnie te kobiety spotykają się w ekskluzywnym hotelu, gdzieś na Mazurach, by wziąć udział w turnusie Szkoły Żon, którą prowadzi Ewelina.

Trzy tygodnie spędzone poza domem całkowicie odmienią bohaterki i całe ich życie. Już nic nie będzie takie samo. Kobiety dowiedzą się, jak należy się cenić, czym jest kobiecość i jak trzeba o nią dbać, dowiedzą, jak walczyć o siebie, jak realizować swe marzenia i tęsknoty.

A co z fragmentami tylko dla dorosłych? Z pewnością nie są najważniejsze w całej opowieści... być może autorka w ten sposób pragnęła pokazać, że kobieta pragnie też seksualnego spełnienia, ale i tak najważniejsza dla niej jest sfera ducha, psychiki - szczęście to pojęcie bardzo złożone.

Oczywiście polecam Szkołę Żon jako ciekawą lekturę, choć myślę, że warto ją czytać również między wersami, bo o wielu sprawach właśnie tak mówi autorka.

Myślę, że chociażby dla porównania poznam inne utwory tej autorki i książki wydane w tej serii.

3. ks. Piotr Pawlukiewicz Porozmawiajmy spokojnie o tych sprawach 


Mini Czelenż - Książka z kiepską okładką 
Pod hasłem - Medium Rare

2. Katarzyna Michalak Wiśniowy dworek (s. 290)



Cztery pory roku - Wiosna
Gra w kolory II - zielony
Mini Czelenż - Książka będąca pierwszym tomem trylogii

Książka, która zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie.
Okładka i opisy, jakie się na niej znajdują, sugerują, że będzie to kolejna opowieść o odnajdowaniu swojego miejsca na ziemi, o miłości - może trudnej, ale kończącej się szczęśliwie...
I rzeczywiście - motywy te pojawiają się w lekturze, ale nie są dominujące... i to jest ciekawe dla czytelnika...
a na pierwszy plan wysuwają się dwie bohaterki: spokojna i wrażliwa Danusia Wrzesień z Wiśniowego Dworku w Milewie i przebojowa, pełna seksapilu Danka Lucińska z warszawskiego Mokotowa. W pewnym momencie życia ich drogi splatają się tak mocno, że Danka staje się Danusią, a Danusia Danką. 
Motyw zagadki i jej rozwiązanie  jest poprowadzony wspaniale. Nic długo nie jest oczywiste, pojawiają się nowe postacie - Daniel van der Welt, Ariel, Roger, Melania i Maurycy, Józio Łopatko - jak się okaże w zakończeniu - wszystkie ze sobą w jakiś sposób powiązane. I tak naprawdę trudno więcej powiedzieć, bo ten kto jeszcze nie czytał lektury, nie będzie miał przyjemności z jej odkrywania, kiedy napisze się za dużo. A kto już zna tę opowieść, wie, o czym mówię...
Książka "wciąga" od pierwszych stronic.

Już wiem, że przeczytam kolejne książki tej autorki :)

1. Paweł Zuchniewicz Cuda Jana Pawła II (s.250)


Mini Czelenż - Książka 3-letnia 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz