sobota, 30 lipca 2016

Naćpani miłościąO tym, że bez miłości świat nie mógłby istnieć, wiemy wszyscy. A ci, którzy czytają, wiedzą również, że temat miłości to jeden z najczęściej występujących w literaturze motywów. Kochamy i pragniemy być kochani.

Wśród moich wakacyjnych lektur znalazły się również takie z miłością w roli głównej:
Ponieważ Cię kocham oraz Jesteś moja dzikusko.

Różni je wiele, ale łączy jedno -  zafascynowanie mężczyzny wybranką serca, zauroczenie kobietą.

Pierwszą z nich napisało samo życie.
To zbiór najpiękniejszych miłosnych wyznań wybitnych Polaków, którego autorką jest Joanna Kułakowska - Lis.


Ta książka to swoisty wehikuł czasu, który przenosi czytelnika w różne epoki, do różnych domów, w świat, o którym nieraz marzymy. A prowadzą przez niego szaleńczo zakochani mężczyźni. Mężczyźni, którzy piszą - nawet kilka razy w ciągu dnia - listy do ukochanych kobiet.
Jest nam dane poznać uczucia Wojciecha Kossaka, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Konstantego Gałczyńskiego, wybitnych polskich romantyków, a także władców i przywódców. We wszystkich listach widać ogrom miłości, jaką darzyli oni swe wybranki. Pokazują to już pierwsze słowa poszczególnych zapisków:

Najsłodszy mój Tusiutku! 

Aniele mój!
Moje najsłodsze ciastko z dziurką!
Maniusiu najsłodsza!
Kochana Moja Marytko!
Kiciuniu, moja miła!
Słodkie - Złotkie moje Kili - Kili!


Jedne listy są bardzo zwykłe - mówią o codziennych sprawach, inne pełne namiętności i jeszcze takie, które trzeba czytać "pomiędzy wersami". A wszystkie pokazują, jak miłość wpływa na człowieka, jak zmienia sposób postrzegania świata i innych ludzi. I wcale nie jest ważne, kim ten człowiek jest, czym się zajmuje, jaka jest jego pozycja w społeczeństwie. 
A że zdarza się, iż miłość nie wytrzymuje próby czasu, cóż... Wtedy pojawia się miejsce na nowe uczucie. I właśnie dlatego niektórzy wielcy i znani kochali nie tylko raz.
Gorąco polecam tę lekturę. Dzięki niej zupełnie inaczej można spojrzeć na biografie kilku wybitnych Polaków.

Druga książka to polska propozycja literatury typu New Adult, którą napisała Agnieszka Lingas - Łoniewska. 


Bohaterowie powieści to młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosłość. Ich  życie  nie zawsze było jednak usłane różami. Targają nimi emocje - i te dobre, i te złe. Aż w końcu pojawia się miłość. Miłość, która wszystko potrafi zmienić. Miłość, która łączy się z pierwszą zmysłową fascynacją. Antek i Natalia sami się o tym przekonali.
Autorka - kolejny raz - przedstawia świat oczami mężczyzny. Pokazuje, że często to właśnie mężczyźni są bardziej emocjonalni niż kobiety. Kiedy kochają, lepiej by nikt inny nie wchodził im w drogę. Potrafią być zaborczy i mocno upominać się o to, co im się należy.

Książkę - jak zawsze u Pani Agnieszki - czyta się jednym tchem. I choć od samego początku wiadomo, że miłość młodych zwycięży, to z zaciekawieniem podąża się z bohaterami przez kolejne strony powieści. Myślę, że wielu 18-latków odnajdzie w utworze elementy swego życia.

Bo czasami życie to bajka, 
w której też występują złe czarownice, 
wredne charaktery i pełne zawiści przyjaciółki. 
Ale jest coś, co może dać temu radę, 
co ma szansę stawić czoło złu
 i zwyciężyć wszelkie przeciwności losu. 
Jest to miłość. I w nią warto wierzyć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz