wtorek, 29 marca 2016

Kostki

Kostki Story Cubes zyskują coraz to większe grono zwolenników. I rzeczywiście, jak mówią uczniowie - są fajne - bo możliwości ich wykorzystania jest tyle, ile pomysłów pojawi się w głowie nauczyciela lub wychowanków.

 kostki

Jeszcze więcej radości i satysfakcji jest, kiedy kostki wykonają sami uczniowie, bo dlaczego nie wykorzystać ich twórczego potencjału?


Nasze SC powstały w związku z utrwalaniem wiadomości o liryce.
Uczniowie otrzymali szablon kostki (zob. tutaj). Chciałam, by wszystkie miały ten sam rozmiar i były większe niż oryginalne SC (ok. 5 cm wysokości).


Zadaniem uczniów było wybranie z dowolnego utworu lirycznego 6 znaków - symboli i przeniesienie ich w dowolnej formie na kostkę:
  • ci, którzy lubią rysować, wykonali ciekawe ikonki, 
  • inni znaleźli zdjęcia i nakleili je na kostkę,
  • a jeszcze inni wykonali schematyczne rysunki odzwierciedlające  słowa - klucze.Teraz trzeba było pooglądać wytwory własnej pracy, pozachwycać się efektem końcowym, by w końcu móc na kostkach popracować (ale o tym będzie kolejny post).

Myślę, że kostki można świetnie wykorzystać nie tylko na języku polskim - sprawdzą się one również w czasie lekcji bibliotecznych, zajęć świetlicowych czy też w nauce języków obcych.
Jest wiele stron, które pomagają stworzyć własne SC, np. tutaj, a to daje kolejne możliwości. Naprawdę warto spróbować wykorzystać tę pomoc na swoich lekcjach a także promować ją jako bardzo interesujący sposób na urozmaicenie zajęć, tym bardziej, że wielu nauczycieli nie zna jeszcze Story Cubes:) 

Story Cubes - wielkanocne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz