czwartek, 9 marca 2017

Kolorowe odpowiedzi

Pamiętacie Taki sprawdzian?

Ostatnio - tworząc niewielką modyfikację zadań - wróciłam do tego sposobu sprawdzenia wiedzy uczniów; tym razem w związku z podsumowaniem cyklu lekcji na temat "Pana Tadeusza".Każdy otrzymał 4 karty z 11 różnymi już zatytułowanymi wlepkami. To one stanowiły pytanie, na które miał znaleźć odpowiedź uczeń. 
W czasie uzupełniania wlepek pozwoliłam na korzystanie z tekstów i zapisów w zeszycie. Chciałam, by uczniowie utrwalili wszystkie informacje, jakie pojawiały się na lekcjach, by raz jeszcze świadomie poszukali konkretnych wskazówek, cytatów. 
Niektóre wlepki zostały tak przygotowane, by uczniowie mogli pochwalić się również znajomością faktów, o których nie mówiliśmy na zajęciach, a które wskazywałyby na szerszą znajomość treści dzieła.
Ilość zadań spowodowała konieczność zmierzenia się z czasem, który został na wstępie podany - 60 minut. Okazało się, że właśnie ten punkt sprawił niektórym uczniom problem, bo na przykład tak się skupili na wycinaniu lub uzupełnianiu po kolei ćwiczeń, że nie zdążyli na koniec nakleić wlepek na karton - i to wskazówka dla mnie, by dzielić czas na kwadranse, w których uczeń wykonuje konkretną czynność.
Niemniej "sprawdzian" uważam za niezwykle owocny - zobaczcie sami :)
6 komentarzy:

 1. Rewelacja! Teraz muszę to przekonwertować dla mojej 6-klasistki! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Mała" jest w 6 klasie? Kiedy minął ten czas? Pozdrawiam.

   Usuń
  2. A, no, właśnie... kiedy...
   :-)

   Usuń
 2. A mogłaby Pani załączyć karty pracy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są podlinkowane we wpisie "Taki sprawdzian", dlatego nie podawałam powtórnie tej strony :)

   Usuń
 3. Następne pomysły do wykorzystania. Ciekawe pomysły.

  OdpowiedzUsuń